Lis
11
2009

Jak jsem začal včelařit.

Asi před lety jsem se na zahrádce zadíval na kvetoucí stromy a něco mi tam chybělo. Až mě to napadlo – včely! A od té doby se mi hlavou honila myšlenka že si včely pořídím. Neměl jsem s tím žádné zkušenosti. Nikdo z rodiny ani známých včely nechoval. Takže od myšlenky k činu bylo opravdu daleko. Ostýchal jsem se kontaktovat cizí lidi – včelaře. Náhodou se ke mně ale dostalo číslo časopisu Včelařství – velmi mne překvapilo, že se nedá koupit. Později jsem zase náhodou objevil včelařskou prodejnu v Křemencově ulici. Prohlédl jsem si spoustu věcí, co včelaři používají a koupil si první knihu – tu levnější pro mladé včelaře a dost starou. Ale i z ní jsem se ledacos dozvěděl. Následovala nesmělá návštěva včelaře, hledání na internetu a studium knih (Víkendový včelař, Včelaříme jednoduše, Včelařství, aj.) a časopisu Moderní Včelař, který vydává Pracovní Společnost Nástavkových Včelařů. Ten není problém objednat. Začalo období sbírání odvahy, příprava manželky, konkrétní plány. Trochu jsem si začal připadat jako včelař teoretik, co z těch všech informací je spíš jelen než včelař!
Posledním podnětem byla informace o možnosti požádat o dotaci pro začínající včelaře – 10 000 Kč na včelstva, nástavkové úly a základní vybavení. Musel jsem se odhodlat k činu.
Z tohoto webu jsem získal kontakt na pana Lehečku. Nezištně mi poskytl konzultaci i s praktickou ukázkou. Přihlásil jsem se do svazu a zažádal o dotaci. A už se prostě nedalo couvnout.
Podat žádost nebylo nijak jednoduché. Byrokracie byla značná, zkušenosti nikdo neměl, informace byly obecné, nejasné. Ptal jsem se v ZO, na svazu, na středočeském kraji a nakonec kolegy „včelaře od Želivky“, který žádal také. Už ani nevím, kde jsem dostal, kontakt. A vyšlo to. Ne všem žadatelům, se podařilo dodat všechny podklady a formality a tím získat dotaci.
Dnes mám k zazimování připravena 3 včelstva na vlastní zahradě uprostřed Úval. A těším se s celou rodinou na jaro, až se včelky rozletí do zahrad.
Do té doby musím stihnout koupit další zařízení – na získání medu. I na ně je možno získat dotaci. Problém nedostatku včel a stárnutí včelařů je problém nejen u nás, ale v celé Evropě.
Proto,víte-li o někom, kdo chce začít včelařit – přiveďte ho do naší ZO – můžeme čerpat dotaci pro 5 nových členů.
Úly

Written by in: Zkušenosti |

Žádné komentáře

Komentáře nejsou povoleny.

RSS komentáře k příspěvku.


Webmaster Tomáš Mudroch | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com