Lis
17
2011
--

Schůze 27.11.2011 v 10:00 hod hotel Budka Úvaly

Vážení,
v neděli 27.11.2011 v 10:00 hodin v hotelu Budka Úvaly se uskuteční další schůze naší ZO.
Program:
1) výplata dotace D1 – 97,50 Kč/zazimované včelstvo
2) členské známky na rok 2012
3) úspěšnost fumigací, realizace 3. fumigace, aerosol, stav včelstev jednotlivých členů
S pozdravem a dostavte se prosím všichni
Jan Lehečka

Autor Rubriky: Informace ZO |
Lis
08
2011
--

3. fumigace

Vážení přátelé,

právě přišlo stanovisko okresního nákazového referenta pana Karla Vedrala, který jen potvrdil současnou situaci, roztoč je ve většině monitorovaných stanovišť v obrovském spadu.

Proto platí doporučení, aby každý včelař spad sledoval = vkládal před každou fumigací čisté podložky a 1 (resp. 2 a 3) dny po fumigaci vyndal podložku, spočítal počet roztočů a PODLOŽKU VYČISTIL (rozumějte smetl mrtvé roztoče do trávy). Toto vyčistění podložky je velmi důležité, nejen počítání roztočů (je dobré vědět stav a dle toho dál léčit) – nicméně vymetením mrtvých roztočů dojde k vymetení „omámených“ roztočů, kteří se za den proberou, rozhýbou a ZPĚT VLEZOU nahoru do úlu po stěnách. Tento jev byl při výzkumech velmi často pozorován a proto kdo vymete přiotrávené roztoče, kteří nedostali z jakéhokoliv důvodu dostatečnou dávku varidolu do těla, zamezí jejich návratu a tím je vlastně odsoudí k smrti mimo úl!!! Roztoči, kteří spadnou 1 den po fumigaci, jsou většinou mrtví, ale roztoči, kteří spadnou 2. a 3. den, jsou často právě tito přiotrávení. Proto vyčistění podložky je nejdůležitější po 3. dni (ale dobré je i po 2. dni po fumigaci).

Takže prosím, kdo má včelstva z loňského roku máme nařízenu třetí fumigaci na víkend 19.-20.11.2011.

Oddělky mají samozřejmě roztočů méně, neb se u nich rozmnožovaly generace až od vzniku oddělku a tak jich je mnohem méně – u oddělků tedy není třeba třetí fumigace.

Jelikož již bude boj s teplotou, fumigujte v případě, že bude např. ve čtvrtek večer dobrá teplota klidně i jiný den +/- 5 dní. Vyšší teplota je lepší než přesné datum, pokud jste dodrželi u 1. a 2. fumigace odstup 14 dní (líhnutí plodu zavíčkovaného v době 1. fumigace)!

Prosím letos toto nepodceňujte! Sledujte hlavně svůj spad roztočů a vymetejte podložky!

Zásoba léčiva by měla vystačit u každého – se 3 fumigacemi jsme počítali. Kdyby někomu léčivo došlo, bude nutné se obrátit na ty, kteří dostali celou lahvičku a mají méně včelstev (1 lahvička = 16 včelstev x 3 fumigace)

S pozdravem

Jan Lehečka

Autor Rubriky: Informace ZO |
Lis
05
2011
--

Výsledky fumigací

Vážení přátelé,

nejsou to dobré zprávy, ale roztočů je opravdu veliké množství, přesně jak letos na jaře PSNC-CZ předpokládali. Po druhé fumigaci jsem zaznamenal velký spad roztočů, větší než před čtyřmi roky (v nám všem známé krizové zimě, kdy ČR přišla o 35-40% včelstev).

Štestí nám přeje alespoň v počasí, to je také důvod velkých spadů /fumigace je velmi účinná!/ – teplota je ideální pro fumigace (pohybuje se večer nad 10 stC skoro každý den – já fumigoval poprvé 15stC, podruhé 11stC).

Nicméně jsem v kontaktu s PSNV-CZ a situace je u většiny včelařů velmi podobná. Kdo nepoužil gabon či formidol, většinou je již v krizové situaci či dokonce o některá včelstva již přišel!

Proto nyní uvažujeme, že bychom provedli ještě třetí fumigaci, potřebujeme nyní jen konzultovat s SVS (Praha východ) a znát jejich stanovisko.

Pro zajímavost uvádím spad (po třech dnech od fumigace) u mých včelstev, která monitoruji (z 12-ti monitoruji spad u čtuřech):

číslo úlu           spad po 1.fumigaci                    spad po 2.fumigaci

2                        1800                                            7

3                        600                                             137

4                        950                                             109

5                        1250                                           385

Prosím nepodceňujte situaci, kdo nezlikviduje většinu roztočů, přijde o včeličky!!!

Jan Lehečka

Autor Rubriky: Informace ZO |

Webmaster Tomáš Mudroch | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com