Zář
25
2009
--

1. fumigace 2009

Vážení,

jelikož jsme letos měli až neuvěřitelně úžasné výsledky rozboru zimní měli (až na jeden vzorek vše nulové hodnoty), jelikož sledováním spadu během roku jsme nezaznamenali velký nárust roztoče varroa destruktor, rozhodli jsme se společně vynechat v zájmu rezistence a zatížení včelstev jedy letos (již nakoupený) gabon PA 92. Jelikož má životnost 3 roky, ponecháváme si ho na příští rok.

Nicméně poslední čísla ukazují, že roztoči začínají padat (viz www.varroamonitoring.cz ) a tak jsme se dohodli na schůzi, že první fumigaci uspíšíme.

Já sám jsem, abych zjistil data, fumigoval včera večer v 19:00h a po jedné hodině jsem otevřel česna. Včelky stejně již „spaly“. Dnes v 12:00 jsem na stanovišti v Horoušánkách kontroloval dva úly, které mají varroadno a zjistil jsem spad 250 a 200 roztočů.

Tzn. že je léčení opravdu na místě. Proto prosím dle dohody přistupte k léčení tento víkend poctivě a neodkládejte ho. Ano roztoči za tohoto tepla jsou schovaní jistě v plodu, kterého je ještě dostatek, nicméně zabitím generace dospělých roztočů mimo plod (ne pod víčky) zamezíte rozjetí masivního podzimního nástupu kolonie roztočů. Takže druhá fumigace, kterou provedeme s větší rezervou, abychom se přiblížili k době „bezplodové“ pak bude ničit ty roztoče, co se teprve teď vylíhnou, ale dnešní dospělci by neměli klást tolik nových roztočů do dalšího plodu, co se teprve chystá.

V případě, že bude situace špatná, je připraven náš aerosolový vyvíječ, který bychom nasadili v době, kdy již bude zima a budeme si skoro jisti, že plod již ve včelstvech není.

Takže hlavně teď prosím o nepodcenění 1. fumigace!!!

Jan Lehečka

jednatel ZO

Autor Rubriky: Informace ZO |
Zář
25
2009
--

Schůze ZO

Dne 20.09.2009 v 10:00 v hotelu Budka Úvaly proběhla schůze naší ZO. Účast byla průměrná, všichni (ať již osobně či přes někoho) dodali požadované nutné informace o stavech svých včelstev a výnosech za letošní rok.

Autor Rubriky: Informace ZO |

Webmaster Tomáš Mudroch | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com