Led
22
2009
0

Schůze – vzorky měli

Dne 01.02.2009 v 10:00 hodin se koná schůze jako obvykle v prostoru restaurace hotelu Budka (bývalý Sport) přímo proti nádraží Úvaly.

Cílem schůze je vybrat vzorky měli všech členů naší ZO. Účast povinná. Vzorky je nutné odeslat k preventivnímu rozboru proti různým onemocněním včel.

Jan Lehečka, jednatel ZO

Autor Rubriky: Informace ZO | Štítky:
Led
15
2009
0

Silná zima

Přátelé včelaři,

doneslo se mi ze ZO Klánovice, že v důsledku silného (a hlavně dlouho silného) mrazivého počasí jednomu včalaři v Klánovicích již ze 7 včelstev žije pouze jedno slabé včelstvo. V těchto mrazech se nedoporučuje do úlu vůbec chodit a včely rušit a tím zvyšovat jejich tepelnou spotřebu a námahu, nicméně je dobré ke včelkám i přesto zajít na kontrolu. Já sám jsem tam byl včera a používám (abych nerušil) varroa dna (vidím zbytek měli, kolik a kde sedí) a pomocí PVC trubičky cca 1cm průměr kontroluji zasunutím 5 cm do česna zvuk včel. Z 10-ti úlů (z toho 5 jsou oddělky z jara 2008) mi přišlo, že 9 je zcela v pořádku a jedno včelstvo je slabší. 6 včelstev (silných) zimuji ve dvou nástavcích a 4 v jednom. Situace ve dvou nástavcích mi přijde lepší…

Nicméně má prohlídka byla jistě důležitá, neboť jsem objevil zasypané sněhem dvě česna a tak jsem je vyčistil a opravil zastřešení. Používám úly se síťovaným dnem, ale kdo má dno pevné, mohl by sníh ohrozit přísun čerstvého vzduchu do úlu, což je krizová situace.

Jan Lehečka, jednatel ZO Úvaly

Autor Rubriky: Informace ZO | Štítky:
Led
10
2009
0

Je to škoda

V říjnu 2008 byla na tomto webu ČSV zveřejněna výzva předsedy a tajemníka Českého svazu včelařů, jejímž předmětem bylo zapojení včelařů do systému získání závazných objednávek sklenic o objemu 370 ml (cca 0,5 kg) s reliéfem kombinované ochranné známky „Včela na buňce s textem ČESKÝ MED“. Jaká byla odezva na výzvu? Čtěte v příspěvku RNDr. Roberta Šmieda ze sekretariátu ÚV ČSV. Text je okopírován níže.

(more…)

Autor Rubriky: ČSV | Štítky:
Led
09
2009
0

Barvy Života

Česká Televize uvedla dne 2. 1. 2009 v magazínu „Barvy života“ portrét MVDr. Miloslava Peroutky, ve kterém hovoří o včelách. Pořad je k dispozici na stránkách ČT.

Autor Rubriky: ČSV,Zajímavosti | Štítky:
Led
08
2009
0

Hornův způsob drátkování

Jan Jindra na svých stránkách popisuje svoje zkušenosti s drátkováním rámků dle pana Horna. Více informací naleznete přímo na stránkách Jana Jindry.

Autor Rubriky: Návody | Štítky: ,
Led
02
2009
0

Slovenský vědec „napodobil ementál“

Na stránkách fascinovaného včelaře je zajímavý článek o nápadu vytváření děr do mezistěn. Článek je k dispozici zde. Samozřejme to zda vytváření děr do mezistěn má praktický význam či nikoliv je bez záruky ;-).
Fascinovaný včelař

Autor Rubriky: Návody | Štítky: ,

Webmaster Tomáš Mudroch | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com