Pro
09
2019
--

Pořízení dalších 2 vyvíječů aerosolu naší ZO

Vážení členové naší ZO Úvaly,

dle naší dohody z předposlední schůze jsme objednali 2ks aerosolových vyvíječů ve Výzkumném ústavu včelařském v Dole.

Ve čtvrtek volal přítel Kamler, že jsou vyrobené a v pátek je na poště náš místopředseda Karel Hůda převzal. Dnes jsme je uhradili (9.400,-Kč) a budou hrazeny z dotace obce Jirny našemu spolku (10.000,-Kč), kterou v nejbližší době vyřídím, je nutné to stihnout do 15.12.2019 – takže nám přišly na poslední chvíli…

K tomu jsme zakoupili 2 kompresory 25l – Einhell – bezolejové, které budou vyvíječ napájet stlačeným vzduchem za 6.290,-Kč. Na ty použijeme dotaci města Úvaly (3.000,-Kč – naše domovské Úvaly nejsou tak štědré jako Jirny, ale i tak je to pro nás velmi důležitá pomoc).

Na tomto místě je vhodné poděkovat městu Úvaly a především pak obci Jirny, bez kterých bychom vyvíječe a vzduchové kompresory nepořídili (i tak musíme ještě sáhnout do našich peněz) a léčení, které je rok od roku složitější a důležitější, bychom nebyli schopni v požadované kvalitě našim včelkám zajistit…

Takže v současné době je situace v naší ZO taková, že kdo by chtěl léčit (musí si pořídit aceton) za nižších teplot aerosolem, máme k dispozici 3 vyvíječe v našem majetku:

u přítele Váchala je náš původní vyvíječ

u přítele Hůdy je nový vyvíječ

u mě je nový vyvíječ

…a dále naše členka přítelkyně Svobodová z Jiren má ve vlastním majetku také jeden vyvíječ a dle jejích slov se nebrání v případě potřeby ho někomu z nás zapůjčit.

S pozdravem

Jan Lehečka

P.S. dnes bylo na mé včelnici v Horoušánkách 12stC – tak jsem provedl třetí fumigaci. Díky teplotě jsem použil klasické zapalované proužky s kapičkami Varidolu. Nyní začíná období, kdy je s největší pravděpodobností včelstvo bez plodu – to je období vysledované výzkumníky 10 dní před zimní rovnodenností (21.12.). Po rovnodennosti začínají již matky plodovat nové včelky na jaro. Proto nyní prosím proveďte 3. fumigaci (když bude teplota příznivá, můžete jako já kouřem, kdo nestihne, může použít vyvíječ při nižších teplotách s vodou či ještě nižších s acetonem). Největší zkušenosti s aerosolováním má u nás přítel Váchal…

Dnes byla schůze předsedů okresu Prahy – východ a situace je jedna z nejhorších za poslední roky, někteří i profesionální včelaři mají obrovské ztráty, nicméně jiní (jako přítel chovatel matek ze Štíhlic) mají plný stav. Takže nepodceňujme situaci.

Autor Rubriky: Nezařazeno |
Lis
23
2019
--

Schůze ZO Úvaly – výplata dotace 1.D.

Vážení přátelé včelaři,

svoláváme tímto schůzi členů ZO ČSV Úvaly, z.s. v hotelu Budka na

čtvrtek 28.11.2019 v 19:00 hodin

Bude vyplaceno na 1 zazimované včelstvo 154,-Kč. Současně vybereme členské příspěvky, které jsou letos zvýšeny na 300Kč + 16Kč za každé včelstvo (minimálně 1×16,-Kč čili minimálně 316,-Kč). Kdo má tedy méně jak 3 včelstva, bude doplácet.

Prosím dostavte se všichni, ať nezatěžujete svojí neúčastí naši práci :-).

S pozdravem

Autor Rubriky: Nezařazeno |
Říj
13
2019
--

Schůze – léčiva 17.10.2019 – 19:00h

Vážení přátelé,

jako každým rokem, snažíme se posunout léčení co nejdále, abychom měli ve včelstev co nejméně plodu.

Měřím spad na svém stanovišti a situace letos je průměrná, snad to tedy dopadne dobře, proti nám je letošní suché počasí, takže kdo svým včeličkám hodně nepomáhal a nepodpořil je, může mít včelstva zasláblá…

Ve čtvrtek 17.10.2019 se sejdeme opět v hotelu Budka v Úvalech v 19:00 hod a rozdáme si Varidol 125mg/ml s fumigačními pásky (nám dobře známé lahvičky na podzimní fumigaci kouřem).

Na programu nic jiného není, tzn. kdo má ještě loňskou lahvičku a nepotřebuje novou, není nutné se účastnit, pokud si nechce vyměnit informace nebo se jen setkat s přáteli z naší organizace.

Pokud se někdo nemůže dostavit a chce za sebe někoho poslat, není problém, stačí nahlásit dotyčnou osobou, pro koho léčiva žádá. Neděláme v tom žádné problémy, naším cílem je, aby každé včelstvo na našem katastru bylo hlavně řádně zaléčeno.

Těším se na shledanou v týdnu, kdy se ještě naše včelky krásně proletí, teploty mají být výjimečné.

S pozdravem

Jan Lehečka

Autor Rubriky: Nezařazeno |
Led
17
2019
--

Schůze – odevzdání měli

Schůze – odběr měli

Ve čtvrtek 31.1.2019  v 19:00 hodin.

v hotelu Budka v Úvalech u nádraží

Měl musí být sebrána z podložek vložených po poslední fumigaci minimálně na 14 dní (správně měsíc), dokonale vysušena, v prodyšném obalu, bezpečně uzavřena.

Dobré jsou papírové tubusy, papírová krabička přelepená papírovými lepítky, aby z mezer měl nevypadávala ven. Nenoste prosím veliké krabičky, ať se nám to pak za celou ZO (přes 60 krabiček) vejde do velké krabice.

Také prosím žádné skleněné nádoby (jen zvětšujete váhu balíku a hrozí plíseň).

Sušení měli provádějte tak, že ji dáte otevřenou prostě do místnosti, ne na topení, ať se nezačne vosk slepovat a ne do chladna, ať nezačne plesnivět.

Já sám používám krabičku třeba od malé žárovky, dolní hranu oblepím lepítky, nasypu a oblepím horní hranu. Na bok nalepím prázdné lepítko a napíšu data.

 

Na krabičku uveďte následující:

 

ZO Úvaly

jméno a příjmení včelaře

adresa včelaře

počet včelstev

ponechte místo na označení čísla Vašeho vzorku (kolečko průměr cca 2cm)– to doplníme dle seznamu členů ZO, který bude přílohou hromadného zaslání našich vzorků na SVS

S pozdravem

Jan Lehečka

Autor Rubriky: Nezařazeno |
Pro
04
2018
--

Schůze výplata dotace 1.D.

Vážení přátelé,

letošní dotace 1.D. je ve výši 149,- Kč na každé zazimované včelstvo.

Výplata dotace proběhne na schůzi opět v

hotel Budka Úvaly ve čtvrtek 06.12.2018 v 19:00 hodin.

Prosím dostavte se všichni, ať nemusíme dotaci složitě vracet.

S pozdravem

Jan Lehečka

předseda ZO ČSV Úvaly

Autor Rubriky: Nezařazeno |
Čvc
16
2018
--

Schůze 18.7.2018 – letní léčení

Vážení přátelé,

 

z časových důvodů se mi nedaří svolat řádnou schůzi (dovolená) a tak tímto způsobem narychlo svoláváme schůzi za účelem rozdání si léčiva na přeléčení včel proti varroáze po konci vytáčení, které jak věřím, máte všichni již za sebou.

Letos použijeme k léčení novinku – přípravek Varromed 5mg/ml + 44 mg/ml disperze. Ti kdo budou chtít tradičně, máme dodáno i malé množství nám dobře známého přípravku Formidol 41g desky.

Přípravek Varromed je poměrně drahé léčivo, jedna lahvička stojí 630,-Kč a naše ZO bude svým členům přispívat většinovou částkou. Na včelaři nicméně zůstane poplatek 50,- Kč (580,- je hrazeno organizací), proto kdo bude mít o toto léčivo zájem, vezměte si prosím drobné, aby se nestalo, že nebudeme mít na rozměnění…

Schůze se uskuteční na tradičním místě:

v hotelu Budka v Úvalech ve středu 18.07.2018 – v 19:00 hodin.

Děkuji a hezký konec medové sezony

Jan Lehečka, předseda ZO

Autor Rubriky: Nezařazeno |
Led
21
2018
--

Výroční členská schůze (součástí výběr měli) 29.1.2018

Svoláváme výroční členskou schůzi, kde vybereme zimní měl na

pondělí 29.1.2018  v 19:00 hodin.

v hotelu Budka v Úvalech u nádraží

Výroční členská schůze:

Program:

 1. zahájení
 2. schválení programu
 3. volba návrhové a mandátové komise
 4. zpráva o činnosti ZO Úvaly za uplynulé období
 5. zpráva o hospodaření
 6. volba členů výboru
 7. volba členů kontrolní komise
 8. návrh činnosti a rozpočtu na rok 2018
 9. diskuze
 10. usnesení
 11. závěr
 12. výběr vzorků zimní měli na vyšetření (varroáza) od členů ZO

K bodu 12 – zimní měl:

Měl musí být sebrána z podložek vložených po poslední fumigaci minimálně na 14 dní, dokonale vysušena, v prodyšném obalu, bezpečně uzavřena. Dobré jsou papírové tubusy, kelímek překrytý látkou pevně připevněnou gumičkou atd. Nenoste veliké krabičky, ať se nám to pak za celou ZO (přes 60 krabiček) vejde do velké krabice.

Na krabičku uveďte následující:

ZO Úvaly
jméno a příjmení včelaře
adresa včelaře
počet včelstev

ponechte místo na označení čísla Vašeho vzorku – to doplníme dle seznamu členů ZO, který bude přílohou hromadného zaslání našich vzorků na SVS.

Jan Lehečka

předseda ZO ČSV Úvaly, z.s.

Autor Rubriky: Nezařazeno |

Webmaster Tomáš Mudroch | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com